tel   (+45) 2398 8200

  • Færøerne 5 dage hotel og lejebil
    kør selv Island

    Kør selv på Færøerne

    5 dage hotel og lejebil

Rejsemål:

tn logo n   ISLAND FÆRØERNE 

BESTIL / FORESPØRG

Få et uforpligtende tilbud

1000 tegn tilbage

boks7png Specialister i rejser til Færøerneboks7png
Har du brug for rådgivning, så er vi klar til at hjælpe.

tel  2398 8200

Persondatapolitik: Ved at sende os en forespørgsel eller tilmelde nyhedsbrev, accepterer du samtidig, at vi må behandle dine personoplysninger
Vi forsøger at besvare henvendelser hurtigst muligt og gerne indenfor 2 arbejdsdage.

Kør selv-ferie på Færøerne med lejebil på 5 dage

hoteller

Afslappende Miniferie på Færøerne med lejebil - 5 dage  / 4 nætter

Kom væk fra pulserende byliv og søg ro i den idylliske lille by Gjógv på Færøerne. Når du lander  i Tórshavn, får du udleveret en lejebil af eget valg, og her starter din miniferie. Herefter er der ca. en times køretur til Gjógv hvor der overnattes på det hyggelige hotel Gjáargarður i fire nætter. Her kan du bruge dagene som det passer dig bedst, væk fra storbyens larm. Vi kan f.eks. anbefale at tage på en vandretur i bakkerne og bjergene omkring Gjógv. Der er endda mulighed for at vandre helt til toppen af Færøernes højeste bjerg, Slættaratindur på 882 m. Gjógv er også kendt for sin naturhavn.

Gjógv er også et perfekt sted hvis man ønsker at køre på dagsudflugter, da byen ligger meget centralt og med kort afstand til andre byer og naturområder. De to største øer, Eysturoy og Streymoy, hvor hovedstaden Tórshavn ligger, og de nordlige øer kan nås ved en særdeles overkommelig køretur. Værten på hotel Gjárgardur står altid klar med gode råd og anbefalinger. Hyggelig kør selv ferie på Færøerne med lejebil.

Færøerne kør selv-ferie
Færøerne ferie
Færøerne kør selv
Gjógv Færøerne
Søpapegøjer Færøerne
Gjógv Færøer
Rejser til Færøerne
Færøerne kør selv-ferie
vandring Færøerne

Pris på vores standard 5 dage kør selv Færøerne kan ses i pristavlen her nedenunder. Ved andet antal gæste eller andet antal dage end vist i pristavlen, så send os en forespørgsel.
Hvis det haster med et tilbud, eller du har flere specifikke ønsker eller spørgsmål kan du altid henvende dig til vores salgsafdeling på
tel. 2398 8200. Vi er specialister i rejser til Færøerne.

Pris per person
(med den valgte biltype + hotel, og det ønskede antal deltagere)

    Hotel + lejebil
  Biltyper 2 pers 4 pers
 A Nissan Micra eller lign 5.390,- 4.580,-
 B Opel Corsa eller lign 5.600,- 4.760,-
 C Nissan Note eller lign 5.790.- 4.920,-
 D Nissan Qashqai eller lign  BESTSELLER! 6.000,- 5.090,-
 O  Toyota Auris stw 6.190,- 5.240,-
 Q Peugeot 5008 +2 eller lign 7.930,- 6.750,-

 

Tilkøb til bilen Pris
Super kasko og tyveriforsikring SCDW + TP 100,- pr dag
GPS 100,- pr dag
Ekstra chauffør 160,-
Babystol 0-2 år 250,-
Børnesæde over 2 år  100-
WIFI (3GB) i bilen (min 3 dages rental)  70,- pr dag

 

Afgange fra Kobenhavn
4pxkassi Flere gange dagligt hele året.

Afgange fra Billund
4pxkassi Flere gange om ugen.

Flybilletter
4pxkassi Vores rejser kan købes med eller uden fly.
4pxkassi N.B. Flypriser ændrer sig dagligt og stiger jo nærmere, vi kommer til afrejsedagen. Vi anbefaler derfor en reservation i god tid!

prisen inkluderer
4pxkassi En udlejningsbil i den valgte kategori i 4 døgn
4pxkassi Ubegrænset kørsel
4pxkassi Ansvars- og kaskoforsikring CDW +TP
4pxkassi Gebyr for afhentning / aflevering af bil i lufthavnen
4pxkassi 4 nætter i dbl værelse med morgenmad og privat bad på hoteller
4pxkassi Garanti hos Rejsegarantifonden
4pxkassi Alle lokale skatter og afgifter

prisen inkluderer ikke
4pxkassi Fly fra Kastrup/Billund til Færøerne t/r (turen kan også købes med fly)
4pxkassi Brændstof til bilen
4pxkassi Mad og drikkevarer (udover morgenmad, halvpension kan købes)
4pxkassi Rejse- og afbestillingsforsikring

vigtigt
4pxkassi De viste biler er udelukkende eksempler på gældende bilgrupper. Vi kan derfor ikke garantere en bestemt bilmodel, mærke eller motortype, vi prøver dog altid at tage hensyn til særønsker i dette sammenhæng.
4pxkassi Føreren skal være 21 år eller ældre og skal have haft gyldigt kørekort i minimum et år.
4pxkassi Lejer skal fremvise gyldigt Visa/MasterCard samt kørekort ved modtagelse af bilen.
4pxkassi Den inkluderede ansvars- og kaskoforsikring (CDW) er med en selvrisiko på ca. kr. 7.000,-  per skade.
4pxkassi SCDW nedskriver selvrisikoen på CDW forsikringen ned til ca. kr. 1.000,-
4pxkassi Fleste af vores hoteller er i kategorien 2-3 stjerner. I enkelte tilfælde kan det være tale om guesthouses i samme standard. Hotellerne bliver endeligt fastlagt efter din bestilling, den endelige ruteplan kan derfor være lidt anderledes end i ovennævnt beskrivelse eller i omvendt rækkefølge.