Reykjavik luksus og spa weekend
Smag på byen Reykjavik
Reykjavík bryster sig af et flot udvalg af gode restauranter, fine hoteller, eksklusive forretninger og designer shops. De fleste gæster starter med et besøg til Den Blå Lagune, fordi den ligger mellem lufthavnen og Reykjavik, eller ca. 20 - 25 min. kørsel fra lufthavnen. Vi tilbyder et stort udvalg af forskellige typer hoteller i alle prisklasser.
Hvis du ikke ønsker alle aktiviteterne i Luksus- og Spa-weekend, så anbefaler vi at du kigger på vores standard forlænget weekend-tur, hvor du selv kan vælge aktiviteter. Evt. skriv jeres ønsker i kommentar i bestillingsformet
Forslag til dag til dag beskrivelse
Torsdag - Ankomst til Island - Den Blå Lagune – Reykjavik
Transport fra lufthavnen og direkte til Den Blå Lagune. Et bad i lagunen er verdenskendt for at være meget forfriskende og helsebringende. Ved ankomst får I håndklæde og en blå velkomst drik når I kommer ud i lagunen. Efter badet fortsætter I til jeres 4-stjernet hotel i Reykjavik. Husk at medbringe badetøj i håndbagagen. Aftensmad på egen hånd i Reykjavik.
Fredag – Den Gyldne Cirkel på Super jeep
I bliver hentet af en kæmpe stor superjeep, med driverguide for at besøge det imponerende vandfald Guldfoss og Geysirs-området med de boblende varme kilder. Derfra tager I videre ind til højlandet til området mellem gletsjerne. Undervejs vil I se, hvad de kæmpestore superjeeps kan. Turen fortsætter til Thingvellir, hvor Altinget blev grundlagt af vikingerne i året 930. Undervejs på turen gør I stop ved Laugarvatn Fontana Spa for dejligt bad i de varme jacuzzier. Varighed i alt ca. 8 - 9 timer. Aftensmad på egen hånd.
Lørdag - På fri fod i Reykjavik
Dog ikke helt, I tager til en af de bedre restauranter i Reykjaviks midtby, "Matarkjallarinn" , for at indtage en flot oplevelsesmenu.
Søndag – Afslutning
Lufthavnstransport - hjemrejse efter et dejligt ophold i Island.
Hvis I ønsker ekstra dage i Island, kan opholdet forlænges.